Informatyka II
Katedra Matematyki i Informatyki
UNIWERSYTET JANA DŁUGOSZA
W CZĘSTOCHOWIE
Celem kształcenia na kierunku Informatyka, studiach II stopnia o profilu praktycznym, jest przygotowanie specjalistów posiadających zaawansowaną wiedzę i umiejętności z zakresu programowania oraz tworzenia gier komputerowych. Dlatego też studia II stopnia na kierunku Informatyka oferują dwie specjalności: programowanie oraz tworzenie gier komputerowych.
Program studiów, opracowany we współpracy z przedstawicielami biznesu, zaprojektowany jest w sposób gwarantujący wykształcenie wszechstronnie przygotowanych specjalistów, którzy będą posiadali kompetencje umożliwiające im dynamiczne wejście na rynek pracy i objęcie funkcji liderów zespołów zadaniowych i kierowniczych w krajowych przedsiębiorstwach z branży szeroko pojętego sektora IT
SpecjalnośCI:
Specjalność programowanie
Absolwent specjalności programowanie będzie posiadał rozszerzoną wiedzę w zakresie technologii i narzędzi programistycznych po to, aby w pełni zrozumieć mechanizmy i procesy zachodzące w procesie tworzenia, czy też rozwijania istniejącego oprogramowania.
Absolwent specjalności programowanie jest wykwalifikowanym:
testerem i programistą,
architektem oprogramowania,
back-end developerem,
specjalistą ds. wytwarzania, wdrażania i rozwijania nowoczesnego oprogramowania.
Specjalność tworzenie gier komputerowych:
Gry komputerowe to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich towarów eksportowych. Specjalność tworzenie gier komputerowych, została stworzona z myślą o nauczaniu umiejętności praktycznych i rozwijaniu kompetencji w zakresie projektowania i programowania gier komputerowych, w tym projektowania interfejsów dla gier, sposobów użycia i działania silników do symulacji konkretnej sceny, metod modelowania i animowania obiektów 2D i 3D, projektowania scen 3D, które będą symulowane fizycznie, programowania gier na urządzenia mobilne, stosowania w grach metod i algorytmów sztucznej inteligencji. W programie kształcenia na tej specjalności kładzie się szczególny nacisk na przedmioty związane z grafiką komputerową i multimedialnymi, a w szczególności na: projektowanie i programowanie grafiki na potrzeby gier, prawidłowe udźwiękowienie w grach, projektowanie rozszerzonej rzeczywistości (AR) oraz programowanie wirtualnej rzeczywistości (VR).
Absolwent specjalności tworzenie gier komputerowych potrafi praktycznie wykorzystywać najnowsze technologie z grafiki komputerowej i multimediów oraz szybko dostosować się do wymogów i potrzeb rynkowych.
Absolwent specjalności tworzenie gier komputerowych będzie posiadał rozszerzoną wiedzę z zakresu grafiki komputerowej, dźwięku, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz sztucznej inteligencji po to, aby w pełni zrozumieć mechanizmy i procesy zachodzące w pracy projektanta i programisty gier komputerowych, w tym projektanta wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.
Absolwent specjalności tworzenie gier komputerowych jest wykwalifikowanym projektantem i programistą gier komputerowych i może znaleźć zatrudnienie w firmach tworzących gry komputerowe.
Gwarantujemy:
Praktyczny charakter zajęć (zajęcia laboratoryjne, ćwiczeniowe).
Szerokie kontakty z potencjalnymi pracodawcami m.in. w zakresie staży i praktyk – zapewniamy 3 miesięczne praktyki.
Kadrę o wysokich kwalifikacjach dydaktycznych, praktycznych i liczących się osiągnięciach naukowych.
Nowoczesną i stale rozwijaną bazę dydaktyczną.
Zajęcia laboratoryjne, które odbywają się w nowoczesnych laboratoriach w małych grupach – max. 12 osób.
Dostęp do dobrze wyposażonej Biblioteki Uniwersyteckiej, internetowych baz danych i wydziałowej pracowni komputerowej
Możliwość odbywania części studiów w Uczelniach zagranicznych w ramach Programu Erasmus+.
Stypendia i zakwaterowanie w Domu Studenckim.
Rozwój zainteresowań przez działalność w Kole Naukowym Studentów Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych.
Miłą i życzliwą atmosferę sprzyjającą studiowaniu opartą na bezpośrednim kontakcie studenta z wykładowcą.